Poziomy warsztat tkacki

Kobieta w pięknym, wielobarwnym stroju, tkająca dywan w zacienionym miejscu. Kobieta siedzi na częściowo utkanej osnowie zamocowanej w poziomym warsztacie tkackim.

Poziomy warsztat tkacki, będący jednym z rodzajów krosna ręcznego, składa się z ramy zawierającej cztery belki trzymające osnowę, dociskane podczas wytwarzania dywanu. Najprostsze krosna składają się jedynie z dwóch drewnianych belek umocowanych na podłożu. Odległość między bocznymi belkami określa szerokość dywanu, a dystans między górną i dolną belką determinuje jego długość. Tkacz siedzi na osnowie, a tkanie odbywa się aż do całkowitego pokrycia osnowy węzłami. Poziomy warsztat tkacki jest stosowany głównie przez nomadów, gdyż jest łatwy do złożenia i przeniesienia na nowe obozowisko.

Poziomy warsztat tkacki (krosno ręczne) obsługiwane przez dwóch tkaczy.

Dywany często są wytwarzane na małych warsztatach poziomych, co pozwala na ich ukończenie przed przeniesieniem się na nowe obozowisko. Nomadzi, którzy przyjęli osiadły tryb życia, również używają warsztatów poziomych. W tym przypadku, krosno składa się z czterech rurek metalowych połączonych w kształt prostokąta.

Praca odbywa się w cieniu.
Produkcja bardzo dużego dywanu Gabbeh.
Przykład poziomego warsztatu tkackiego.

Polub i udostępnij:

Ta strona została nagrodzona za wartościową treść: