Barwienie

Przędza zanurzana jest w wielkich wannach farbiarskich celem dogłębnego zabarwienia.

Po uprzędzeniu nici konieczne jest jej zabarwienie, skomplikowany proces wymagający szerokiej wiedzy, niezbędnej dla osiągnięcia właściwych rezultatów.

Zabarwiona przędza suszona na słońcu.

W bardziej ekskluzywnych dywanach stosowana jest wyłącznie przędza barwiona naturalnymi barwnikami. W dywanach prostszych stosuje się mieszankę barwników naturalnych i syntetycznych. Niektóre z naturalnych barwników można wytworzyć stosunkowo prosto, np. robiąc wywar z zebranych łupin orzechów włoskich lub owoców granatu. Inne kolory łatwiej jest uzyskać syntetycznie.

Zabarwiona przędza w kilku kolorach, zanim stanie się częścią pięknego, ręcznie tkanego dywanu.

Barwienie przędzy może być wykonane w domu lub poprzez oddanie przędzy do farbiarni. W dywanach nomadzkich i ludowych czasem występuje kilka odcieni koloru (abrasz). Wynika to z tego, że czasem tkacz może nie dysponować odpowiednią ilością przędzy w danym kolorze. Już w trakcie wykonywania dywanu, tkacz pozyskuje nową partię przędzy, której odcień może nie być dokładnie taki sam, jak poprzedniej. W dywanach ludowych i nomadzkich, abrasz nie jest traktowany jako defekt, lecz raczej jako znak warunków, w jakich są tkane te dywany.

Dywan wykonany przez nomadów Lori, na którym widać abrasz.

Prezentacja różnych wanien farbiarskich.
Barwienie przędzy to ciężka praca.
Świeżo zabarwiona przędza suszy się.

Polub i udostępnij:

Ta strona została nagrodzona za wartościową treść: