Dywany - od M do O

Mahal (dywany), ręcznie tkane w zachodniej części Persji w regionie Sarouk. Dywany są wytwarzane z różnymi wzorami, choć najczęściej zawierają centralnie położony medalion i wyraźnie zaznaczone obramowanie, w których można dostrzec wpływ brytyjskiej potęgi kolonialnej XIX wieku. Dywany Mahal są bardzo trwałe. Mahalat (dywany), inna nazwa dywanów Mahal. Malajer (dywany), ręcznie tkane dywany wytwarzane w mieście Malajer (Malayer) w Iranie. Piękne dywany, tkane głównie węzłem tureckim, choć węzły perskie też są czasem stosowane. Mają wzory ze stylizowanymi motywami roślinnymi i geometrycznymi medalionami. Mamluk (dywany), rodzaj dywanów pochodzących z Egiptu, wytwarzanych w Kairze za czasów dynastii Mamluk w latach 1250-1517. Dywany te są sporych rozmiarów i mają geometryczne wzory w kolorach intensywnej czerwieni, zieleni i błękitu. Marby (dywan), ręcznie tkany, anatolijski dywan z XV wieku, odkryty w kościele Marby w Jämtland w Szwecji. Od roku 1925 dywan znajduje się w Muzeum Historycznym w Sztokholmie. Dywan Marby jest całkowicie wykonany z wełny z wątkiem z czerwonej i brązowej przędzy. Widać w nim silne podobieństwo do dywanu Berlin. Dywan został swego czasu przecięty na dwie części, lecz zostały one ponownie połączone ze sobą.Marokańskie dywany, zob. dywany północnoafrykańskie.→ Przeczytaj więcej o dywanach północnoafrykańskich tutaj! Maslagan (dywany), dywany Maslaghanhan, ręcznie tkane dywany pochodzące z Irak Adżemi w Iranie.

Mejgan (dywany), dywany Meyghan, ręcznie tkane dywany pochodzące z Irak Adżemi w Iranie.Mekri (dywany), anatolijskie, ręcznie tkane dywany. Wytwarzane w Mekri, na południowy wschód od Melas w Turcji. Melas (dywany), ręcznie tkane dywany w mieście Melas (dziś: Milas) w południowo-zachodniej Turcji. Najczęściej spotykane są dywany Melas niewielkich rozmiarów i tkane na osnowie wełnianej, z podwójnymi nićmi wątku z bawełny lub wełny. Wzory tych dywanów mają szerokie obramowania, a najczęściej stosowane kolory to ceglastoczerwony i brązowożółty. Meriban (dywany), ręcznie tkane dywany pochodzące z wioski Meriban leżącej na południe od miasta Heris w Iranie.

Meskin (dywany), dywany Meszkin, ręcznie tkane dywany pochodzące z miasta Meskinszar w północno-zachodnim Iranie, graniczącym z regionem kaukaskim. Dywany te to głównie bieżniki (chodniki dywanowe), z silnymi wpływami kaukaskich wzorów geometrycznych, często w kolorach fioletu i czerwieni. Dawne dywany Meskin miały osnowę wełnianą, w nowszych dywanach stosowana jest osnowa z bawełny.Meszhed (dywany), dywany Mashad, ręcznie tkane dywany z miasta Meszhed w północno-wschodnim Iranie. → Przeczytaj więcej na temat dywanów Meszhed tutaj! Meszhed-Beludż (dywany), ręcznie tkane dywany wytwarzane przez Beludżów w północno-wschodnim Iranie. Zob. też dywany Beludż. → Przeczytaj więcej na temat dywanów Meszhed! Mianeh (dywany), ręcznie tkane dywany wytwarzane na terenach na południe od Tebriz. Miejskie dywany, inne określenie dywanów rzemieślniczych.→ Przeczytaj więcej na temat dywanów rzemieślniczych tutaj! Mihrab, nisza modlitewna, wzór stosowany w dywanach, którego ostro zakończona część wskazuje Mekkę podczas modlitwy muzułmańskiej.→ Przeczytaj więcej na temat wzorów stosowanych w dywanach tutaj! Mikrach (dywany), ręcznie tkane dywany z Kaukazu, zob. też dywany Dagestan.

Mir (dywany), dywany, których wzór jest zdominowany przez małe motywy mir-e butha. Dywany te są wytwarzane głównie w regionie Saruk i Serabend. Współcześnie bardzo popularne są dywany Mir wytwarzane w Indiach, w stonowanych kolorach.Mir-e butha, buteh, obok wzoru Herati, jeden z najpopularniejszych motywów wzorów dywanów orientalnych.→ Przeczytaj więcej na temat wzorów dywanów tutaj! Mirzapur, miasto i region w Indiach, w którym szczególnie rozwinęło się rzemiosło dywanowe. → Przeczytaj więcej na temat dywanów indyjskich tutaj! Mithi (dywany), dywany tkane w mieście Mithi, Pakistan. Mochtaschem, inna nazwa na Mohtaszem. Modlitewne dywany, używane przez muzułmanów podczas modlitw. Celem stosowania dywanu jest stworzenie miejsca do modlitwy, które jest czyste i odgraniczone od świata zewnętrznego. Dywan ten nie musi być ręcznie tkany, może być również w formie tkaniny wytwarzanej maszynowo. Niektóre z dywanów modlitewnych mają wzór Mihrab (wzór niszy modlitewnej), którego ostre zakończenie wskazuje Mekkę podczas modlitwy. Z przyczyn praktycznych, dywany te są niewielkich rozmiarów (najczęstszym rozmiarem jest zaronim, ok. 150 × 100 cm).

Moher, (od arabskiego mukhayyar), wełna z kóz angorskich. Jej włókna są dłuższe, mocniejsze i bardziej błyszczące od wełny owczej, lecz są mniej elastyczne. Wełna ta jest jednocześnie lekka i ciepła. Używana do tkania bardziej ekskluzywnych dywanów.

Mohtaszem, Mochtaschem, nazwisko słynnego mistrza tkackiego żyjącego w XIX wieku w Kaszan w Iranie. Obecnie stosowane jako znak jakości dywanów Kaszan, który oznacza, że w dywanie zastosowano wełnę wysokiej jakości.→ Przeczytaj więcej na temat dywanów Kaszan tutaj! Monastir (dywany), dywany Munastir, ręcznie tkane dywany w mieście Monastir (Bitola) w Macedonii. Były wytwarzane w XVIII i XIX wielu. Dywany te, często będące dywanami modlitewnymi, są rzadko dłuższe niż 1,5 m. Ręcznie przędzona wełna, piękne naturalne kolory oraz dawne, oryginalne wzory spowodowały, że stały się one przedmiotem zainteresowania kolekcjonerów. Morchekar (dywany), ręcznie tkane dywany wytwarzane na terenach leżących na północ od Isfahan.

Mosul (dywany), błędne określenie dywanów Hamadan, które sięga do czasów wczesnego eksportu dywanów, który odbywał się przez miasto Mosul w Iraku. Mud (dywany), dywany Moud, ręcznie tkane w mieście Mud w Iranie, rodzaj dywanów Chorasan. → Przeczytaj więcej o dywanach Mud tutaj! Mudżur (dywany), ręcznie tkane dywany anatolijskie. Wytwarzane w rejonie miasta Kir-Szer w Turcji. Mugal (dywany), dywany Mogul, ręcznie tkane dywany wytwarzane w Indiach w XVI i XVII wieku przez perskich tkaczy, sprowadzonych przez Wielkich Mogołów. Obecnie dywany te są poszukiwanymi przedmiotami kolekcjonerskimi. Mugan (dywany), ręcznie tkane dywany z regionu Karabach, Azerbejdżan. Multan (dywany), ręcznie tkane dywany wytwarzane w mieście Multan, na południowy zachód od Lahaur, Pakistan. Munastir (dywany), inna nazwa dywanów Monastir. Muskabad (dywany), inna nazwa dywanów Mahal. Myśliwski dywan, dywan, zazwyczaj ręcznie tkany, zawierający motywy myśliwskie. Myśliwski motyw, typowy motyw dywanów perskich. Uważa się, ze pochodzą one z chińskich malowideł obrazujących sceny polowań. Stosowane motywy to myśliwi na koniach, jelenie, drapieżniki i drzewa - wszystko otoczone grubym obramowaniem.

Nadżafabad (dywany), wysokiej jakości dywany tkane w Iranie, podobne do dywanów Isfahan i Kaszan. Dywany te uważa się za bardzo trwałe. Częstym wzorem jest medalion, a stosowane kolory to czerwony, zielony, khaki i niebieski. Nahawand (dywany), ręcznie tkane dywany z prowincji Hamadan. Wzory przypominają te spotykane na dywanach Malayer. -→ Przeczytaj więcej o dywanach Nahawand tutaj! Nain (dywany), ekskluzywne dywany pochodzące z miasta Nain, na wschód od Isfahan. → Przeczytaj więcej na temat dywanów Nain tutaj! → Przeczytaj więcej na temat dywanów ekskluzywnych tutaj! Ningxia (dywany), dywany Ninghsia, ręcznie tkane dywany z regionu Ningxia w północnych Chinach. Dywany te mają często żółte odcienie i tradycyjne chińskie wzory. Zazwyczaj tkane węzłem perskim na osnowie z bawełny i mają włosie z wysokiej jakości wełny. Tak zwane dywany filarowe pochodzą głównie z Ningxia. Niris (dywany), ręcznie tkane dywany pochodzące z terenów na północ od Sziraz w Iranie.

Nomadzkie dywany, ręcznie tkane dywany wytwarzane przez nomadów, głównie w Turcji, Iranie i Turkmenistanie.→ Przeczytaj więcej na temat dywanów nomadzkich tutaj!

Nuszki (dywany), ręcznie tkane dywany z miasta Nuszki leżącego na południe od miasta Kweta w Pakistanie. Ogrodowy wzór, Keszti, Kheshti, również nazywany wzorem mozaikowym lub panelowym. Występuje na przykład w dywanach Baktjar. Wzór ten składa się ze stylizowanych drzew i motywów roślinnych umieszczonych w kwadratach (zdarzają się również owale). Najwcześniejsze przykłady wykorzystania tych wzorów pochodzą z XVI-wiecznej Persji. → Przeczytaj więcej na temat wzorów tutaj! Ogurdszali (dywany), ręcznie tkane dywany przypominające dywany Chaudor. Orientalne (dywany), ręcznie tkane dywany wytwarzane na różnych terenach pomiędzy Bałkanami i Chinami. Ręcznie tkany dywan jest wytwarzany przez umieszczanie rzędów węzłów z przędzy w różnych kolorach na rozciągniętej osnowie, na zmianę z nitkami wątku, co tworzy wzór. Zazwyczaj stosowane są dwa rodzaje węzłów, symetrycznych i asymetryczny. Ornament rya, skandynawska ciepła kołdra wykonana zprzędzy techniką dywanową, w dawnych czasach tkana jako ozdoba przezludność wiejską. Kolorowy wzór na stronie pokrytej runem częstopochodzi z wyszywanej odzieży. Zob. też rya. Osnowa, nici biegnące wzdłuż ręcznie tkanej tkaniny lub dywanu, które są umocowane do krosna, pomiędzy którymi przebiegają nici wątku. W dywanach nici włosia (runowe) wiązane są do nici osnowy, a każdy rząd węzłów przekładany jest jedną lub większą liczbą nici wątku. Długość osnowy ma wpływ na to, jakiego rodzaju krosno musi być zastosowane oraz jak prowadzone będą nici wątku. Zob. też wątek. Oushak (dywany), ręcznie tkane dywany tkane w mieście Usak (Oushak) w Turcji. Zob. też dywany Usak.

Polub i udostępnij:

Ta strona została nagrodzona za wartościową treść: